Zeytinyağının Faydaları

KOLON KANSERİNİ ÖNLER 

Zeytinyağı kalın bağırsaktaki hücreleri koruyarak kanseri önler. Ayrıca kabızlığı rahatlatır.

CİLDE , SAÇLARA, TIRNAKLARA VE KEMİKLERE FAYDALI 

Zeytinyağı tırnakları ve saçları yumuşatır, bakım yapar, besler, nemlendirir ve hızlı uzamasını sağlar. Saç veya cilt maskesi olarak kullanabilirsiniz ancak zeytinyağının ağız yoluyla tüketilmesi daha etkili sonuç verir.

KARACİĞERİ TEMİZLER

Karaciğerin bütün iç sistemimizi temizlemek gibi hayati bir görevi var. Ancak bazen karaciğer de temizlenmeye ihtiyaç duyar. Karaciğer detoksunu en etkili zeytinyağı ile yapabilirsiniz. 2 yemek kaşığı zeytinyağını 1/3 limon suyu ile karıştırıp içerek karaciğerinizi temizleyebilirsiniz.

KİLO VERDİRİR

Zeytinyağında bol miktarda yağ asidi bulunur. Yağ asitleri tokluk hissi veren faydalı yağlardır. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız mutfağınızdaki yağları zeytinyağıyla değiştirerek başlayabilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Zeytinyağında bulunan yağ asitleri bağışıklık sistemini düzenler ve destekler. Hatta otoimmün hastalıkların tedavisinde bile etkilidir.

KALBİ KORUR

Vücudumuzdaki iyi huylu kolesterolü yükseltmenin en etkili yolu tahıl, sebze, meyve ve zeytinyağından oluşan Akdeniz diyeti.

İNFLAMASYONU AZALTIR

Zeytinyağı vücuttaki inflamasyonu azaltmak konusunda ibuprofen gibidir. Araştırmalara göre 3.4 yemek kaşığı zeytinyağı ibuprofen dozajının %10’u kadar etkilidir. Üstelik doğal.

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DENGELER 

Zeytinyağı kolesterolü ve kandaki glukoz seviyesini büyük oranda düşürür. Hem diyabet hastaları için çok faydalı, hem de kalp ve damar sağlığımız için.

BEYNİ KORUR

Zeytinyağı beyindeki serbest radikallerle savaşır ve oksijen seviyesini korumaya yardımcı olur. Alzheimer’ı ve mental geriliği önlemesinin yanı sıra hafızayı güçlendirir ve depresyon riskini azaltır.

Yorum (1)

 • Mr WordPress| Haziran 18, 2010

  Hi, this is a comment.
  To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  RSS
  Follow by Email
  Facebook
  Google+
  https://selme.com.tr/Blog/zeytinyaginin-faydalari">
  Twitter